Top jeep grand cherokee srt a lietadlo prebehli na trati

Britská kancelária americkej firmy Jeep zorganizovala súťaž, v ktorej vrchný SUV Grand Cherokee SRT bojoval na trati s nemeckou akrobaciu monoplane Silence SA1100 Twister.

jeep-grand-cherokee-srt

Podľa organizátora to bol prvý závod v histórii, v ktorom vozidlo s pohonom všetkých kolies konkuroval lietadlám na pretekároch.

Je známe, že súťaž sa konala v Blyton Park Driving Centre v Lincolnshire. Jeep Grand Cherokee SRT bol riadený najmladším britským pilotom a profesionálnym pretekárom Edom Morrisom, ktorý sa zúčastnil "24 hodín Le Mans".

Na čele lietadla bol odborník na akrobaciu s 25 ročnou skúsenosťou, Peter Wells. Musel strihať presne po diaľnici, vedúc auto medzi špeciálne nainštalovanými stĺpmi.

Uvádza sa, že v priebehu pretekov dosiahli obe lietadlá aj SUV rýchlosť 225 km za hodinu. Vozidlo odcestovalo do vzdialenosti 2,9 kilometra za 1 minútu, 13,40 sekúnd, pričom narazilo na lietadlo takmer o 1 sekundu. Monoplán prekonal túto vzdialenosť za 1 minútu 14,36 sekúnd.

Dodáva, že americký Jeep Grand Cherokee SRT je vybavený 6,4-litrovým 8-valcovým motorom HEMI s kapacitou 468 koní. Automobil zrýchľuje na stovky kilometrov za 5 sekúnd a jeho maximálna rýchlosť je 257 km / h. Treba poznamenať, že pôvodný motor HEMI s hemisférickými spaľovacími komorami bol navrhnutý špeciálne pre amerického bojovníka z obdobia druhej svetovej vojny, Republiky P-47 Thunderbolt.

Na druhej strane športové ultraľahké lietadlo Silence SA1100 Twister je vybavené 2,6-litrovým motorom, ktorý vyvíja 110 "koní." Vo vzduchu, monoplane získava "sto" za 4 sekundy (počas vzletu - 12 sekúnd) a jeho maximálna rýchlosť je 286 km za hodinu.

Skôr, 2018 Jeep Grand Cherokee Trackhawk "rozsvietil" bez maskovania.